Σειρά επιμορφωτικών παρεμβάσεων

για την ενημέρωση και την πρόληψη φαινομένων εκφοβισμού στο σχολείο.

Όλα τα τμήματα και των τριών τάξεων ενημερώθηκαν και συμμετείχαν σε “μίνι” σεμινάρια, για τη σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των μαθητριών/ μαθητών και κατά του εκφοβισμού, με προγραμματισμένες “συνεδρίες’ από τις υπεύθυνες/υπεύθυνους εκπαιδευτικούς, την Ψυχολόγο του Σχολείου, την Ψυχολόγο, υπεύθυνη της σχολικής επιτροπής και αξιωματικό της αστυνομίας Διεύθυνσης Έδεσσας. Τουλάχιστον δύο συναντήσεις υλοποιήθηκαν για το κάθε τμήμα και μεμονωμένα, αν εμφανίζονταν περιπτώσεις δυσλειτουργίας.

Το Α2 δημιούργησε ομάδα επιστημονικής διερεύνησης του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας και σε ένα πρότζεκτ άτυπης “ημιημερίδας” εισηγήθηκε τους θεματικούς άξονες, διατυπώθηκαν ερωτήσεις, δόθηκαν απαντήσεις από τους “εισηγητές” – “ειδήμονες”, καταγράφηκαν συνθήματα κατά του εκφοβισμού και υπέρ της φιλίας και συνεργασίας, δημιουργήθηκαν πλακάτ που τοποθετήθηκαν σε περίοπτο σημείο της αίθουσας. Το όλο εγχείρημα παρακολούθησαν όλα τα παιδιά του Α1, η σχολική σύμβουλος και συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων, έγινε συζήτηση, καταγράφηκαν συμπεράσματα. Με το ίδιο σκεπτικό έγινε “ημιημερίδα” και για τη δημοκρατία, από το Α1.