Κοινή Σχολική Βιβλιοθήκη

Γυμνασίου και Λυκείου Καλής -Πρόγραμμα myLib

Υλοποιήθηκε επιμόρφωση ομάδας μαθητριών – μαθητών της Α΄ Λυκείου Καλής, μαθητριών – μαθητών  της Γ΄ Γυμνασίου Καλής με επίβλεψη/καθοδήγηση υπεύθυνης Εκπαιδευτικού του Λυκείου και υπεύθυνου Εκπαιδευτικού του Γυμνασίου, για την οργάνωση της Σχολικής Βιβλιοθήκης και έγιναν τα εξής: Μετακινήθηκαν οι ενδιαφερόμενοι στο ΕΠΑΛ Έδεσσας και επιμορφώθηκαν τα παιδιά στον τομέα της ψηφιακής οργάνωσης της βιβλιοθήκης από τον υπεύθυνο και την υπεύθυνη του προγράμματος myLib. Το πρόγραμμα έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να συνεργαστούν μεταξύ τους, ξεπερνώντας στεγανά και να εφαρμόσουν τις γνώσεις τους στην οργάνωση της σχολικής βιβλιοθήκης.  Στη συνέχεια έγιναν τα εγκαίνια της Βιβλιοθήκης Αικατερίνη Χαραντώνη και έκτοτε άρχισε η υλοποίηση ψηφιακής καταχώρισης 2.500 βιβλίων της Βιβλιοθήκης τα απογεύματα από τις συμμετέχουσες και συμμετέχοντες.